Erkekler sperm kalitelerini iyileştirmeleri ve dolayısıyla partnerlerini hamile bırakabilmeleri için geniş imkanlara sahiptir. Çocuk sahibi olamayan çiftlerin %40’ında sorun, erkekte doğurganlığın yetersiz olmasıdır. Bu nedenle erkeklerin aşağıdaki on tavsiyeyi dikkate almaları gerekir:

  1. Alkolden uzak durun: Çok az miktarda alkol bile erkeklerde sperm sayısını azaltır.
  2. Sigara: Hemen bırakın! Nikotin, kan damarlarınıza hasar vermekle kalmaz cüzdanınıza da zarar verir. Sigara, sperm sayısını ve spermlerin hareket kabiliyetini azaltır.
  3. İlaç kullanmayın: Kenevir gibi ilaçlardan çok az miktarda almak bile sperme zarar verir. Bu yüzden, eğer baba olmak istiyorsanız, ellerinizi ilaçlardan uzak tutun.
  4. Çevresel kirleticiler: Bitki koruyucu maddeler, böcek ilaçları, ağır metaller ve kimyasallar DNA’ya zarar verir. Uzak durun!
  5. Rahatlayın ve stresten kaçının: İş nedeniyle kendinizi yorgun hissetmeniz ve ağır iş stresi altında olmanız cinselliğe ilgi duymanızı engeller. Bu elbette işinizi bırakmanız anlamına gelmez. Belki de iş stresine karşı daha rahat bir yaklaşım benimsemelisiniz.
  6. Sabah seksi: Cinsel birleşme için en iyi vakit sabahlardır. Çalışmalar sperm sayısının sabah vakti, akşamdan daha yüksek olduğunu göstermektedir.
  7. Beslenme ve diyet yapma: Kilo vermeye çalışıyorsanız, aşırıya kaçmayın. Öğünlerinizden basit karbonhidratları, beyaz unu ve şekeri çıkartmanız yeterlidir. Ancak proteinler, amino asitler, vitaminler ve eser elementler sperm gelişimi için kilit önemdedir.
  8. Bisiklet sürme: Başka bir spor seçin. Bisikletin oturağında oturmak, erkek anatomisindeki hassas bölgelerin sıcaklığının ve bu bölgelerdeki basıncın artmasına neden olur. Egzersiz yapmak faydalıdır ancak siz ve partneriniz çocuk yapmayı deniyorsanız, bisiklet sürmek iyi bir tercih değildir.
  9. Cep telefonları: Telefon kullanmak sorun değildir. Ancak telefonunuzu pantolonunuzun cebine koymayın. Macaristan’da yürütülen bir çalışma, cep telefonları açıkken pantolonlarının ceplerinde taşıyan erkeklerin menilerindeki sperm sayısının daha az olduğunu göstermiştir.
  10. Besin takviyesi alın: Öğünlerinize eser elementleri, amino asitleri ve antioksidanları dahil edin. Bunların spermiyogramı nasıl iyileştireceğini ayrıntılı bir şekilde öğrenmek için burayı tıklayın. Önerilen ürün seçeneklerini görmek için burayı tıklayın.
Share and help your friends!Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email
Share on Tumblr
Tumblr