Hamile kalmak isteyen çiftler arasında aşağıdaki yedi efsane oldukça popülerdir. Bunların çoğu kesinlikle sağlam temellere dayanmaz. 1

Sadece yumurtladığınız gün hamile kalabilirsiniz.

Yanlış. Sperm genital yolda yaklaşık 72 saat, hatta bazen beş güne kadar yaşayabilir. Dolayısıyla yumurtlamadan iki veya üç gün önce yaşanan cinsel birleşme sonucunda da yumurta başarılı bir şekilde döllenebilir. Yumurtlamadan sonra, yumurta yaklaşık 24 saat Fallop tüplerinde gezinir. Yani, yumurtlamadan sonraki 24 saat içinde de hamile kalma olasılığınız vardır.

Regl döngüsü her zaman 28 gündür.

Regl döngüsünün süresi her kadında farklı olabilir ve 24-36 gün arasında değişebilir. Bazı kadınların regl döngüsü düzenli olarak kısa veya uzun sürebilirken, diğer kadınların regl döngüsünün süresi aydan aya farklılık gösterebilir. 28 gün süren rengi döngüsü efsanesi, doğum kontrol hapı kullanıldığı zaman takip edilebilir çünkü bu haplardaki hormonlar, yapay yollarla 28 günlük regl döngüsü oluştururlar.

Her gün cinsel ilişkiye girmek hamilelik şansını artırır.

Buna gerek yoktur. Hamile kalmak genelde altı ile on bir ay sürdüğünden, en iyisi işi oluruna bırakmaktır. Sperm kadın partnerin bedeninde üç ila beş güne kadar yaşayabildiği için erkek partnerin kendini yormasının bir anlamı yoktur.

Adet görürken hamile kalamazsınız.

Adet döneminde cinsel ilişki sonucu döllenme olasılığı pek yüksek olmamakla birlikte bazı kadınlar adet gördükten dört gün sonra gibi, çok kısa bir süre içinde de yumurtlayabilirler. Sperm genital yolda beş güne kadar yaşayabildiği için, adet döneminde cinsel ilişkiye girme sonucu hamile kalmak mümkündür.

Cinsel ilişki sonrasında bacaklarınızı yukarıya kaldırmanız hamilelik şansını artırır.

Buradaki mantık şudur: Bacaklarınızı yukarı kaldırdığınız zaman yerçekiminin etkisiyle sperm servikal delikte daha rahat yol alabilir. Bu teoriyi onaylayan veya çürüten bir araştırma yapılmamıştır. Bu nedenle, size hiçbir zararı olmayacağı için denemekte fayda var!

İstiridye yemek erkeğin doğurganlığını artırır.

Bunda bir miktar gerçeklik payı vardır. İstiridye yüksek miktarlarda çinko ve amino asitler içerir. Yeterince çinko almamak testosteron seviyelerini düşürebilir; amino asitler ise sperm gelişimini harekete geçirebilir. Bu iki faktör göz önünde tutulduğunda istiridyenin sperm gelişimi üzerinde gerçekten de olumlu etkisi olabilir. Lütfen diğer vitamin ve mineralleri de içerecek şekilde dengeli beslendiğinizden emin olun.

Sağlıklı yiyecekler yerseniz gerekli olan tüm vitamin, mineral ve amino asitleri zaten alırsınız.

Sağlıklı beslenme, gerçek hayatta uygulamaya geçirmesi zor, teorik bir kavramdır. Avrupa ve ABD’de yapılan sayısız çalışma, nüfusun geniş bir kısmının yeterince vitamin ve amino asitler almadığını doğrulamaktadır. Nüfusun %80’inde folik asit ve D vitamini eksiklikleri görülmektedir. Demir, E vitamini ve C vitamini, yediklerimizde yeterli miktarlarda bulunmayan ilave besin maddeleridir. Aynı şey, kolesterol seviyelerinin düzenlenmesine yardımcı olan ve sinir dokularının gelişiminde önemli rol oynayan temel Omega-3 yağ asitleri DHA ve EPA için de geçerlidir. Beslenme uzmanlarının haftada iki porsiyon balık ve her gün beş porsiyon meyve ve sebze yeme tavsiyelerine uyan kişi sayısı pek azdır.

Vitamin, mineral veya Omega-3 yağ asitlerinin eksikliği hamilelik sırasında komplikasyon oluşma olasılığını önemli ölçüde artırır. Hamileliğin ilk iki haftasında folik asit eksikliği açık omurgalı doğum (spina bifida) riskini dört kat artırmaktadır. Fetüsün gelişimi de olumsuz yönde etkilenebilir. Anne adaylarının hamilelik öncesinde ve sonrasında sıkı bir diyet uygulamaları veya vitamin ve mineral takviyeleri almaları şiddetle tavsiye edilir.

  1. Fehring RJ, Schneider M, Raviele K (2006) Regl döngüsü fazlarındaki değişkenlik. J Obstet Gynecol Neonatal Nurs 35: 376-384
Share and help your friends!Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email
Share on Tumblr
Tumblr