Homosistein, metionin metabolizmasının bir yan ürünüdür. Bu nedenle düzenli olarak üretilen normal, genel bir maddedir ancak aynı zamanda yeterince parçalanması gerekmektedir. Kandaki homosistein düzeyinin yüksek olması, kan damarlarının kollajen yapısına zarar verebilir. Yüksek homosistein düzeyi ile damar sertliği tehlikesinin artması arasında doğrudan bir bağlantı vardır.

B6 vitamini, B12 vitamini ve folik asit (B9 vitamini) homosistein parçalanmasında önemli bir rol oynamaktadır. Betain de önemli bir katkı sunmaktadır. Yüksek homosistein düzeyleri genelde bu üç B grubu vitamininden birinin eksik olması halinde gözlemlenmektedir.

B vitamini eksikliği ise tahmin edebileceğinizden çok daha yaygın bir sorundur:

  • İleri yaşlardaki yetişkinlerin yaklaşık %80’inde folik asit eksikliği gözlemlenmektedir;
  • Geri kalan yaklaşık %20’lik kesim ise beslenmelerinde yeterli miktarda B6 veya B12 vitamini almamaktadır.

Bunlar bireysel bazlı sonuçlar değil, Alman Hükümetinin 20.000 Alman vatandaşının katılımıyla yürüttüğü sistematik bir çalışmanın bulgularıdır.1

İlgili B vitaminlerinin alınması, kandaki homosistein düzeyinin sadece birkaç hafta içerisinde düşürülmesini ve dolayısıyla önemli bir temel önlemin alınmasını sağlar.
Burgersteins El Kitabı besin maddeleri, 12. baskı, s. 417

Homosistein düzeyinizi, kan örneğinizi analiz için laboratuvara göndererek kontrol ettirebilirsiniz. 10ng/mmol altındaki değerler normaldir. Üstündeki değerler ise yüksek düzey kabul edilmektedir. Homosistein metabolizmasıyla ilgili patolojik durum “homosisteinemia” olarak adlandırılmaktadır.

Eskiden kalp ve damar hastalıklarında sadece yüksek kolesterol seviyesinin bir haberci olduğu düşünülürken bugün artık kandaki homosistein düzeyinin de damar sağlığı ile ilgili önemli bir gösterge olduğu kabul edilmektedir.

  1. Almanya ulusal tüketin raporu 2008, Bulgular raporu bölüm 2, ekler
Share and help your friends!Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email
Share on Tumblr
Tumblr