L-arjinin kan damarlarının genişlemesinde ve kan basıncının düzenlenmesindeki olumlu etkisiyle bilinir. B6, B12 ve folik asitle birleştirilen 3.000 mg L-arjinin miktarı yüksek tansiyonun düşürülmesine yardımcı olabilir. Çam kabuğu ekstresi ile birleştirilen L-arjininin ise cinsel gücün doğal yollarla artırılmasında etkili olduğu tespit edilmiştir. L-arjinin amino asiti insanlarda bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde de önemli bir rol oynamaktadır.

Günümüzde L-arjininin başka bir uygulaması daha araştırılmaktadır: L-arjinini diş macunu bileşeni olarak kullanmak ve bunun diş plağı ve periodonti (diş eti sağlığı) üzerindeki etkilerini gözlemlemek. 2015 yılında University of Michigan’da Prof. Dr. Alexander Rickard öncülüğünde yürütülen bir çalışmanın sonuçları umut vaat etmektedir.1 Laboratuvar deneylerinde L-arjininin plak oluşumunu büyük oranda nötr hale getirdiği ve bakteri gelişimini ciddi oranda azalttığı görülmüştür.

Gelecekte gündeme gelebilecek uygulamalar diş macunu içinde kullanımın çok ötesine geçebilir çünkü bir biyofilm olan plak, diğer biyofilmlerle, örneğin hastanelerde bulunanlarla benzer niteliktedir. Hastanede kapılan tüm enfeksiyonların %50’sinden fazlasının kökeni biyofilmlere dayanmaktadır.

Şimdilik tek faydası, diş macununda kullanım yoluyla periodontolojik hastalıkların önlenmesine katkı sunması gibi görünse de, ileride sağlıkta çok büyük avantajlar sunacaktır. ABD nüfusunun %24’ünde tedavi edilmeyen diş çürükleri bulunduğu tespit edilmiştir. Amerikalıların yaklaşık %39’u hafif ila orta ölçekli diş eti hastalıklarından mustariptir. Yetişkinler arasında bu oran, genel nüfusun üçte ikisine kadar yükselmektedir.

Kaynak:

  1. Rickard, A. ve diğerleri. “L-Arjinin, İnsan Salyasında Gelişen Oral Çok-Türlü Biyofilm Organizma Topluluklarını Destabilize Etmektedir”; 2015; DOI: 10.1371/journal.pone.0121835
Share and help your friends!Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email
Share on Tumblr
Tumblr