Almanya’da yapılan ve ‘Priorin Çalışması’ olarak bilinen bir çalışma, L-Sistein amino asiti, Akdarı (Sorghum) Tohumu Ekstresi ve Pantotenik Asit (B5 vitamini) ile hazırlanan özel bir kombinasyonun saç kaybı sürecini tersine çevirebildiğini göstermiştir.

Hafif, yaygın gelişen saç kaybı her iki cinsi de etkilemekle birlikte saç dökülmesi özellikle kadınlar için çok rahatsız edici bir durumdur. Saç kaybının ilk işaretleri 20’li yaşlar gibi çok erken yaşlarda görülebilir. Öte yandan en çok etkilenen grup, 50 yaş üstü kadınlardır. Ancak, saç kaybıyla etkili bir şekilde mücadele etmek için hormon tedavisi görmek şart değildir. Alman araştırmacılar L-Sistein, Akdarı Tohumu Ekstresi ve Pantotenik Asit kompleksi takviyesi ile saç gelişiminin normal bir ölçüde eski düzeyine geri çevrilebileceğini keşfetmiştir.1

Bu araştırma ‘Priorin Çalışması‘ olarak da bilinmektedir. Bu çalışmadan sonra aynı aktif bileşenleri içeren yeni alternatifler kullanılmış ancak bunlar daha da güçlendirilmiş ve çok daha ekonomik hale getirilmiştir.

Araştırmanın kanıtları

Çalışmada diffüze gelişen saç kaybından mustarip olan kadınlara ya L-Sistein, Pantotenik Asit ve Akdarı Tohumu Ekstresi kompleksi ya da şeker kapsülü (plasebo) verilmiştir. Sadece dört hafta içinde bir mikroskop yardımıyla ilk sonuçlar tespit edilebilmiştir. Üç ay sonra her iki gruptaki çalışma katılımcılarının saç gelişimi karşılaştırılmıştır.

Kombinasyon takviyesi alan kadınlardan oluşan grupta saç gelişiminin normal seviyeye geri döndüğü tespit edilmiştir. Plasebo verilen kontrol grubunda ise benzer sonuçlar elde edilememiştir. Çalışmayı yürüten dermatologlar aşağıdaki sonuçlara varmıştır: “Saç kaybı sorunları Priorin ile tedavi edilen kadınlarda, plasebo preparatıyla tedavi edilen kadınların aksine, sadece üç ay içinde saç teli sayılarında önemli ölçüde artış bildirilmiştir.”

Saç kaybının en yaygın nedeni: Beslenme eksikliği

Diffüze gelişen saç kaybının en önemli nedenlerinden biri vitamin veya eser element eksikliğidir. Bunun en temel sorumlusu öğünlerdeki yüksek şeker ve beyaz un içeriğidir. Bu ‘boş karbonhidratlar’, işlenmiş yiyeceklerde genelde gizlidir: Yemekler doyurucudur ve enerji verir ancak önemli vitaminleri ve eser elementlerini neredeyse hiç içermez.

Nüfusun farklı kesimlerini temsil eden katılımcıları içeren ve toplamda 20.000 kişinin beslenme alışkanlıklarını inceleyen bir çalışmada, katılımcıların büyük bir çoğunluğunda birçok vitamin ve eser elementin eksik olduğu tespit edilmiştir. 2 Gelişmiş ülkelerde en çok aşağıdaki eksiklikler görülmektedir:

  • D Vitamini (yaşa bağlı olmak üzere nüfusun yaklaşık %80’i ila %90’ında)
  • Folik Asit (tüm yaş grupları, erkek ve kadınlarda, nüfusun yaklaşık %80’inde)
  • E Vitamini (tüm yaş grupları, erkek ve kadınlarda yaklaşık %50’sinde)
  • C Vitamini (tüm yaş grupları, erkek ve kadınlarda, nüfusun yaklaşık %30’unda)
  • Demir (tüm kadınların %75’inde, özellikle 15 ve 50 yaş arasında)

Dünyanın farklı yerlerinde yürütülen araştırmalarda her seferinde demir, çinko veya E vitamini eksikliğinin yaygın saç kaybına neden olduğu tespit edilmiştir. Biyotin (H vitamini) yetersizliği de saç kaybına neden olabilmektedir.

Daha fazla bilgi almak için burayı tıklayın!

Hangi besin takviyesi saç gelişimini harekete geçirir?

30 Euro’dan daha düşük fiyata iyi kompozisyonlar ve yüksek kaliteli ham maddeler! Bu ürünler daha yüksek saç hacmi için önerilmektedir.
Daha fazla bilgi almak için burayı tıklayın!

Bibliyografya:

  1. Gehring,W., Gloor, M.; “Fototrikogram analizini kullanarak akdarı ekstresi, L-Sistein ve kalsiyum pantotenik asit tuzu kombinasyonu örneğinde saç gelişimini harekete geçiren preparatların değerlendirilmesi”, Magazine for Skin Diseases, 2000; 75(7/8):419-423
  2. Almanya Ulusal Tüketin Raporu 2008)
Share and help your friends!Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email
Share on Tumblr
Tumblr