Lisin uçuk tedavisinde etkili olduğu görülen ve hastalıkların tedavisi için evde ilaç olarak bulundurulan bir amino asittir. Ayrıca emilimlerini iyileştirmek ve hızlandırmak için sık sık diğer maddelere de eklenir.

Lisin gerekli kategorisinde yer alan bir amino asittir; yani, vücudumuz lisini kendi başına sentezleyemez, dolayısıyla bu amino asit için dış kaynaklardan destek almak zorundadır. Vücudumuzun günde yaklaşık 1 – 1,5 gram lisine ihtiyacı vardır. Et, balık, süt ve yumurta gibi hayvansal kaynaklı yiyecekler, lisin içeriği en yüksek olan yiyeceklerdir. Diğer zengin lisin kaynakları arasında bezelye, börülce, nohut ve ceviz sayılabilir.

Genelde bitkisel yiyeceklerdeki lisin miktarı oldukça düşüktür. Bu nedenle bitki bazlı proteinlerin hemen hemen hepsinin biyolojik değeri lisin alınarak güçlendirilebilir (bkz. biyolojik değer).

Lisin, metionin ile birlikte karnitin üretiminde önemli bir rol oynar. Lisin eksikliği, kartinin eksikliğine de yol açabilir. Karnitin ise yağ asitlerinin enerjiye dönüştürülmesine etkili olan önemli bir elementtir.

Ek olarak, bir çalışmada lisinin kolesterolü düşürücü etkileri olabileceği tespit edilmiştir.

1

Lisinin Etkileri

Uçuğun tekrarlama sayısını azaltır

Lisin ile uçuk tedavisiLisin uçuk tedavisinde ve uçuk oluşumunun önlenmesinde kullanılmaktadır. Aşağıda belirtilen çeşitli çalışmalarda, herpes simpleks virüsünün tedavisinde lisin kullanımı için umut verici sonuçlar ortaya çıkmıştır. 2 3. ABD’de 1984 yılında yürütülen randomize, plasebo kontrollü, çift kör çapraz çalışmanın çığır açıcı sonuçları olmuştur. Bu çalışmaya tekrarlayan uçuktan mustarip kırk bir hasta katılmıştır.

Plasebo alan grup ile kıyaslandığında günde 1248 mg lisin monohidroklorür alan grupta enfeksiyonun tekrarlama oranında kayda değer ölçüde düşüş görülmüştür. Günde 624 mg gibi düşük oranda lisin monohidroklorür alımının etkili olduğu yönünde kanıt elde edilememiştir. Her iki doz miktarında da enfeksiyon süresinde bir kısalma gözlemlenmemiştir. 4

Yüksek dozlar, uçuk enfeksiyonunun daha hızlı iyileşmesini sağlar

Uçuk virüsü ve lisinDaha yüksek dozlarla, uçuk oluşma sayısı ve oluşan uçuğun ciddiyeti azaltılabilir. ABD Indianapolis’teki Indiana Üniversitesinde yürütülen bir plasebo kontrollü, çift kör çalışmada 52 çalışma katılımcısından oluşan grup lisin veya bir plasebo ile tedavi edilmiştir.

Katılımcılara altı ay boyunca günde 3 gram lisin dozu verilmiştir. Lisin alan grupta yer alan hastalarda uçuk oluşma sayısında ortalama 2,5 azalma görülmüştür. Ek olarak plasebo alan gruba kıyasla enfeksiyonlar daha hızlı iyileşmiştir.5

Aktif uçuğunuz varsa ancak arjinin takviyesi almak istiyorsanız lisin takviyesi de almalısınız. Arjinin uçuk enfeksiyonunu kötüleştirici bir etki yapar. Öte yandan lisin, arjininin etkilerini engelleyebilir. Bu nedenle uçuk vakalarında lisin seviyesinin arjinin seviyesinden yüksek olması önemlidir.

Osteoporozu önleyici faydaları

Lisinin kalsiyum emilimini artıran etkisi, osteoporoz ile bağlantılı kemik kaybına karşı da koruma sağlayabilir.

ABD’de Maryland Üniversitesinde yürütülen bir çalışmada arjinin ile birlikte lisin verilmesinin kemik yapıcı hücrelerin (osteoblastlar) işlevini artırdığı gibi kollajen üretimini de hızlandırdığı görülmüştür. Bu şekilde kemik yoğunluğunu iyileştirilebilir ve osteoporoza karşı korunma sağlanabilir. 6

Dolayısıyla lisin, kemik kaybının önlenmesi için kalsiyum ve D vitamini takviyesini güçlendirebilir.

Lisinin kaygı giderici özellikleri

Lisinin kaygıyı azaltma ve ruh halini iyileştirme üzerindeki olumlu etkilerine dair başarılı gelişmeler yaşanmakla beraber henüz bir tedavi önerisi yapılmamıştır.

2007 yılında yapılan bir çalışma, lisinin gerek erkekler gerekse kadınlarda genel ve stresin tetiklediği kaygının azaltılmasına yardımcı olduğunu onaylamıştır. Çalışmanın erkek katılımcılarında kortizol hormonu ve kromogranin A proteini seviyelerinde de düşüş tespit edilmiştir. Bunların her ikisi de sempatik sinir sistemini (SNS) etkileyen sekretuvar markörlerdir. SNS ise harici uyarana bağlı olarak savaş veya kaç tepkisini harekete geçiren bir sistemdir. 7

Yüksek dozlarda bile yan etki çok azdır

Lisin diğer amino asitlerde olduğu gibi, iyi tolere edilen bir amino asit olarak kabul edilir. Bilinen kontrendikasyonu, yan etkisi veya ilaç etkileşimi yoktur. Elbette istenmeyen etkilerin oluşmasını teorik olarak göz ardı etmek mümkün değildir. Bununla beraber, günlük bazda 8 gram lisin verilen uzun süreli çalışmalarda bile bunların hiçbiri yüzeye çıkmamıştır.

Daha fazla bilgi almak için burayı tıklayın!

Tekli amino asit olarak lisin satın almak istiyor musunuz?

Lisin özellikle diğer amino asitlerle birlikte kullanıldığında etkili olabilir. Bu lisin besin takviyeleri Avrupa'da gayet iyi bilinmektedir ve önerilebilirler.
Daha fazla bilgi almak için burayı tıklayın!

Bibliyografya:

  1. Meenu, S. ve diğerleri, “L-Lisinin medikal kullanımları: Geçmiş ve gelecek”, Int. J. Res. Pharm. Sci., 2(4), 2011, S. 637 – 642.
  2. Griffith, R. S. ve diğerleri, “Herpes simpleks enfeksiyonunda lisin tedavisine dair çok merkezli bir çalışma”, Dermatologica,156(5), 1978, S. 257 – 67.
  3. Milman, N. ve diğerleri, “Tekrarlayan herpes simpleks uçuklarından korunma için lisin kullanımı: Çift kör, kontrollü çapraz çalışma”, Acta. Derm. Venereol., 60(1), 1980, S. 85 – 87.
  4. McCune, M. A. ve diğerleri, “L-lisin monohidroklorür ile tekrarlayan herpes simpleks enfeksiyonlarının tedavisi”, Cutis. 1984 Ekim;34(4), s. 366 – 73
  5. Griffith, R. S. ve diğerleri, “Sık sık tekrarlayan herpes simpleks enfeksiyonunda L-lisin tedavisinin başarısı – Treatment and prophylaxis”, Dermatologica,175(4), 1987, s. 183 – 90.
  6. Fini, M. ve diğerleri, “L-lisin ve L-arjininin normal ve osteopenik farelerden alınan primer osteoblast kültürleri üzerindeki etkisi”, Biomed. Pharmcother., 55(4), 2001, S. 213 – 220.
  7. Smriga, M. ve diğerleri, “Oral yolla L-lisin ve L-arjinin tedavisi sağlıklı bireylerde anksiyeteyi ve bazal kortizol seviyelerini düşürür”, Biomed Res, 28(2), 2007, S. 85 – 90.
Share and help your friends!Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email
Share on Tumblr
Tumblr