Metionin sülfür içeren bir amino asittir. Sülfür ise insan kıkırdağının kilit bir yapı taşı elementidir. Çalışmalar, sağlıklı eklemlere sahip bireylerin eklem kıkırdaklarındaki sülfür içeriğinin, osteoartrit hastası olan yetişkinlerden üç kat daha fazla olduğunu tespit etmiştir.

1

Düşük sülfür seviyelerinin nedeni beslenme yoluyla yetersiz sülfür alınması veya sülfür metabolik süreçlerindeki yetersizlik olabilir. Metabolizma bozuklukları çoğu zaman vitaminlerin ve eser elementlerin eksikliğinden kaynaklanır. Bir diğer etken faktör, osteoartrit tedavisinde kullanılan birçok ilacın aynı zamanda sülfürü de bağlamasıdır. Sülfür eksikliği, dolayısıyla osteoartrit tedavisinin kaçınılmaz bir sonucudur.

Peki bu, metionin amino asiti formunda sülfür takviyesi almanın, osteoartriti hafifletebileceği anlamına mı geliyor?

Evet. Bir Amerikan araştırmasına göre metionin, tıpkı ağrı kesiciler gibi, osteoartrit ağrısını azaltabilir. 2 Bu çalışmada, 30 hastadan oluşan iki hasta grubundan birine osteoartrit ağrısı için klasik bir ilaç verilirken, diğerine metionin verilmiştir. Çalışma sekiz hafta sürmüştür. Tedavinin daha dördüncü haftasında her iki hasta grubunda da semptomlarda iyileşme görüldüğü bildirilmiştir. Sekiz haftanın sonunda ise bu iyileşme her iki grupta da daha ileri bir düzeye ulaşmıştır. Ağrı kesici alan grup ile metionin alan grup arasında, iyileşme düzeyi bakımından herhangi bir fark görülmemiştir!

Metioninin sunduğu en büyük avantaj, şimdiye kadar metionin kullanılan sayısız çalışmada hiçbir yan etkinin bildirilmemiş olmasıdır.3 Öte yandan ağrı kesicilerin uzun süreli kullanımda kalp enfarktüsü tehlikesini artırdığından şüphelenilmektedir.

Sağlıklı kalp mekanizması için metionine ek olarak hangi amino asitlerin, amino şekerlerin ve vitaminlerin önemli olduğunu öğrenmek için burayı tıklayın.

Eklem sağlığını destekleyen bir besin takviyesi mi arıyorsunuz? Muhtemel en iyi beş ürünün karşılaştırılmasını burada bulabilirsiniz. Bunların birçoğu metionin de içeriyor.

Bibliyografya:

  1. Soeken KL. ve diğerleri; “S-adenozilmetionin’in (SAMe) osteoartritteki güvenliği ve etkililiği”; Journal of Family Practice, 2002; 51: 425-430.
  2. Maccagno A ve diğerleri; “Osteoartrit tedavisinde S-adenozilmetionin”; Am J Med. 1987 Kasım 20; 83(5A):72-7.
  3. Ursini F ve diğerleri; “Alternatif ve Destekleyici Tedaviler” 2009; 15, sayı 4:173-177
Share and help your friends!Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email
Share on Tumblr
Tumblr