Amino asit kombinasyonlarından bahsederken “yüksek biyolojik değer” terimi sıkça kullanılır. Peki bu terim tam olarak ne anlama gelir?

Biyolojik Değer (BD) proteinlerin kalitesini belirlemede ve etiketlemede en yaygın şekilde kullanılan yöntemdir.

Diğer ölçümlerden farklı olarak biyolojik değer, doğrudan insanlarda ölçülür. Boş mideye bir protein alınır. Sonra azot dengesini (vücuttan çıkartılan miktara karşı vücutta kalan azot miktarı) belirlemek üzere ölçümler yapılır.

Biyolojik Değer bir göstergedir ve sonuçlar, 100 değerine sahip olan yumurta proteininin BD’si ile kıyaslanarak gösterilir. Örneğin, gerekli olan yumurta proteini miktarına karşı belirli bir proteinden çift sayılı bir azot dengesi elde etmek için bu protein miktarının iki katı gerekiyorsa, bu proteinin BD’si sadece 50’dir.

biyolojik değerin açıklanmasıBiyolojik değer ile ilgili yanlış kanılardan biri şudur: Yumurta proteinini belirten ‘100’ rakamı, yumurta proteininde bulunan amino asitlerin %100’ünün kullanıldığı anlamına gelmez. Bu sadece yumurta proteininin diğer proteinlerle kıyaslandığı yapay bir değerdir. Daha yüksek Biyolojik Değere sahip başka birçok protein ve özellikle protein kombinasyonları vardır.

Biyolojik Değerler, yumurta proteini ile ilişkili olarak, bir yiyecek proteinin vücudun kullanabildiği bir protein haline etkili bir şekilde nasıl metabolize edilebileceğini gösterir.

Bir diğer önemli nokta da şudur: Eğer bir yiyecek proteininde, gerekli kategorisinde yer alan dokuz proteinden biri eksikse, sahip olduğu Biyolojik Değer her zaman sıfır olur. Örneğin jelatin triptofan içermez. Bu nedenle vücut, diğer triptofan kaynakları bulunmadığı zaman jelatini proteine çeviremez.

Protein Kombinasyonları ile Maksimum Biyolojik Değer

Herhangi bir proteinde bulunan, gerekli kategorisinde yer alan amino asitlerden biri her zaman sınırlayıcı faktördür. Hayvansal ve bitkisel protein kaynaklarının her ikisi de kullanılarak dikkatli bir şekilde hazırlanan kombinasyonla 136’ya kadar Biyolojik Değer elde edilebilir.

0
%36 yumurta,

%64 patates

0
%70 peynir altı suyu,

%30 patates

0
%75 süt,

%25 buğday unu

0
%60 yumurta,

%40 soya

Kombinasyonları değerlendirirken lütfen şunu göz önünde bulundurun: Yüzdeler, gerekli olan izole proteinleri yansıtır. Dolayısıyla, iyi bir BD değeri elde etmek demek, 36 gram yumurta ile 64 gram patatesi bir araya getirmek demek değildir. Bu daha ziyade, yumurtadan alınan 36 gram protein ile patatesten alınan 64 gram proteinin kombinasyonudur. Bununla beraber, patatesten 10 gram protein almak için yarım kilo proteine ihtiyacınız vardır.

Share and help your friends!Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email
Share on Tumblr
Tumblr