L-Tiroksin veya veya yaygın şekilde kullanılan adıyla levotiroksin vücudumuzda bir hormon gibi işlev gören, proteinojenik olmayan bir amino asittir. Tıpkı iyot gibi, tiroit bezindeki metabolik süreçlerde önemli bir elementtir.

Diğer amino asitlerin bir çoğundan farklı olarak levotiroksin, kesinlikle bir ilaçtır.

Levotiroksinin Uygulanması

Levotiroksin, tiroit yetmezliği (hipotiroidizm) vakalarında reçete edilen bir ilaçtır. Levotiroksin, tiroit hormonu üretimini dengeleyen ilaçların başarılı olması üzerine, aşırı faaliyet gösteren tiroit bezi (hipertiroidizm) vakalarında da  tedaviye yardımcı olarak kullanılabilir.

Yenidoğanlar ve küçük çocuklarda doz, vücut ağırlığı temelinde kilogram başına yaklaşık 10 – 15 µg’dır (mikrogram). Hipotiroidizmin yenidoğanlarda yanlış zamanda tedavi edilmesi, zihinsel ve fiziksel gelişim bozukluklara yol açabilir.

Uzun süreli tedavide günlük doz genelde 12,5µg ila 200µg arasında değişir.

Levotiroksin, tiroit bezindeki işlev bozukluklarının tespit edilmesinde bir tanılama aracı olarak da kullanılabilir.

Levotiroksin tablet formunda kullanıldığında, kahvaltıdan önce mide boşken vücuda alınmalıdır.

Yan Etkiler

Levotiroksin alımı enerji metabolizmasını tetikleyebilir. Bununla beraber levotiroksin kesinlikle bir “kilo verdirici ilaç” olarak görülmemelidir. Levotiroksin tedavisi gören menopoz sonrası evredeki kadınlarda, daha yüksek osteoporoz riski gözlemlenmiştir. Aşırı doz alımı insülin direnci gibi ciddi komplikasyonlara ve hatta ölüme dahi yol açabilir.

Tiroksinin İlaç Etkileşimleri

Levotiroksin ile birlikte kalsiyum veya demir alınması, ilaçların alınması sonrası etkinleşmeleri için gereken süreyi (biyoyararlanım süresi) ciddi oranda azaltabilir. Mersebach, H., Rasmussen, A. K., Kirkegaard, L. ve diğerleri, Levotiroksinin antasitler ve laksatifler tarafından bağırsaklarda emilimi: Vaka öyküleri ve in vitro deneyler. Pharmacol. Toxicol. 84 (1999) 107-109.]

Bu nedenle levotiroksin tedavisi görürken demir veya kalsiyum almayın veya bu takviyeleri almadan önce mutlaka doktorunuza danışın.

Uygulama Yaygınlığı

Levotiroksin en çok reçete edilen ilaçlardan biridir. Sadece Birleşik Krallıktaki doktorlar toplamda her yıl yaklaşık 800 milyon günlük doz reçete ekmektedirler.

Önemli Uyarı: Burada sunulan veriler sadece genel bilgi vermek amacına yöneliktir ve kesinlikle bir doktorun veya eczacının tavsiyesi yerine geçmemelidir. Levotiroksin reçeteyle satılan bir ilaçtır ve bu nedenle lisanslı bir doktorun gözetiminde kullanılmalıdır.

Share and help your friends!Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email
Share on Tumblr
Tumblr