Torin (kimyasal adı: 2-aminoetansülfonik asit) 20 proteinojenik amino asit grubuna ait olmayan, sülfür içerikli bir amino asittir. Torin, karaciğerde sistein, metionin ve B6 vitamininden sentezlenir. Küçük çocuklar ve prematüre bebekler için temel bir bileşendir.

Torin, hücre içi sıvısında (sitozol) ve serbest amino asit havuzunda en bol bulunan ikinci amino asittir. En yüksek konsantrasyona sahip olan amino asit glutamindir. Retina, merkezi sinir sistemi, lenfositler ve trombositler (pıhtı hücreleri) oldukça yüksek torin içeriğine sahiptir.

Enerji içeceği Red Bull® reklamlarında içeriklerinden biri olarak torini saymaktadır. Bu içeceğin bir kutusunda (250 ml) yaklaşık 1g torin bulunmaktadır. Bununla beraber, canlandırıcı etkisinin nedeni torin değil, içeceğin bir başka bileşeni olan kafeindir.

Torinin Fonksiyonları

Torin güçlü bir antioksidandır. Sinir sinyali iletiminde, hücre zarı stabilizasyonunda ve bağışıklık sistemi süreçlerinde de aktif rol oynar. Torin özellikle lipit (yağ) oksidasyonunun engellenmesinde etkilidir, bu nedenle retinayı oksidatif hasara karşı korur.

Torin, şeker metabolizmasında glikoz ve glikoneojenez için kilit bir elementtir.

Gözler / Retinanın Korunması

Retinanın ışık alıcıları, sinir sisteminin herhangi bir parçasına kıyasla en yüksek torin konsantrasyonuna sahiptir. Torinin retinadaki çoklu doymamış yağ asitlerinde (omega 3, DHA ve EPA) oksidasyonun (hasar görmenin) etkisiz hale getirilmesine yardım ettiği ve böylelikle ışık alıcıları koruduğu tahmin edilmektedir. Hayvanlarla yapılan testlerde torin depolarının boşalması, ışık alıcılarda yıkımla sonuçlanmıştır.

Dolayısıyla günlük bazda 500 mg ila 2000 mg torin alınması yaşla bağlantılı maküler dejenerasyon (AMD) veya yaşla bağlantılı katarakt vakaları için önerilir. Takviyeye ek olarak omega 3 yağ asitleri ve antioksidanlar, özellikle karotenoid lutein ve zeaksantin eklenmelidir.

Şeker Hastalığı

Sağlıklı bireylerle karşılaştırıldığında şeker hastalarında torin seviyeleri düşüktür. Bu nedenle torin takviyesi alınması, diyabetik retinopati gibi yüksek kan şekeri seviyelerinin sonuçlarına karşı faydalı olabilir.

Bağışıklık sistemi

Bağışıklık sistemi hücreleri (lökositler, trombositler) yüksek torin konsantrasyonuna sahiptir. Dolayısıyla torin interlökin 1 salınımı gibi bağışıklık sistemi faaliyetlerini harekete geçirebilir.

1

Kalbin Strok Hacminde Artış

Vücuda 1 gram torin alınmasının, sportif faaliyet sonrasında toparlanma aşamasında kalbin strok hacmini %20 oranında arttırdığı görülmüştür. 2 Bu nedenle bazı sporcular antrenmandan sonra bir kutu Red Bull® içerler.

Torin Dozu

Eczacılar ve beslenme uzmanları genel korunma için günlük 200 mg ve 500 mg arasında değişen dozlar önermektedir. Diyabet veya kistik fibrosiz hastasıysanız, gözleriniz rahatsızsa ya da rekabete dayalı sporlar yapıyorsanız, günde 500 mg’dan maksimum 4000 mg’a kadar torin takviyesi önerilmektedir. 3 Dozlar, özellikle 500 mg’ın üzerine çıkanlar güne yayılmalı ve öğünler arasında alınmalıdır.

Yan Etkiler

Diğer tüm amino asitler gibi torin de genelde güvenli bir aktif bileşen kabul edilir. Toksik olmadığı ve kolayca saklanabildiği düşünülür. 2000 mg’ın üzerindeki dozlarda midede çok nadiren de olsa hafif irritasyon olabilir.

Epilepsi hastaları torini sadece doktor gözetimi altında almalıdır. Çünkü torin takviyesi alan epilepsi hastalarında baş ağrısı ve mide bulantısı şikayetleri gözlemlenmiştir.

Referanslar:

  1. Gröber, U.; “Orthomolekulare Medizin” (Ortomoleküler İlaç); 2008; s. 204
  2. Bau, W., Weiss, M., “Torin içeren içeceklerin, egzersiz öncesi ve sonrasında ekokardiyografi ile ölçülen kalp parametreleri üzerindeki etkisi”, Amino Acids (2001), 20(1): s. 75-82
  3. Gröber, Uwe; “Mikronährstoffe. Metabolic Tuning – Prävention – Therapie” (Mikro besin maddeleri. Metabolik Denge – Önleme – Tedavisi; 3. Baskı) 3. Aufl. 2011; S. 341
Share and help your friends!Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email
Share on Tumblr
Tumblr